sobota 9. října 2010

Proč je v Dánsku jídlo tak drahé

Pokud si odmyslím 25% DPH a celkově vysoké daně a náklady na pracovní sílu, existuje ještě jeden podstatný důvod, proč je tady jídlo o tolik dražší. Je totiž lepší. Oproti zdejším supermarketům vypadá Tesco jako smeťák. Musím souhlasit s Hankou Michopulu (což je nějaká food kritička, ale je to fuk), že Česko je potravinová stoka Evropy. Jsou to tedy silná slova, ale fakt to tady vypadá o strašně moc líp.

V levném diskontu Netto ty rozdíly ještě tak velké nejsou. Akorát je v něm větší výběr a najdou se v něm i moc pěkné věci, na kterým Dánům záleží. Třeba marmelády, víno a sladkosti obecně.

Ale stačí zajít do některého „běžného“ supermarketu, jako je Føtex nebo Irma a rozdíl oproti Tescu, Bille nebo nedejbože Kauflandu je do očí bijící. Těžko se to popisuje, ale pořádek, množství značek a šíře sortimentu je i na celkem malém plácku mnohem větší. Cenové akce tu nejsou tak časté jako u nás a obvykle se omezují na akce „kup dvě a třetí je zdarma“.

Dalším nezanedbatelným důvodem je to, že ve Føtexu i v Irmě je nejmíň půlka věcí bio. To bohužel taky zvyšuje cenu, aniž by za to člověk dostal cokoli navíc (kromě nálepky).

Na druhou stranu, práškuje se všude. V obchodech se prodává velké množství polotovarů a Dánové je evidentně nakupují. Polívky, omáčky, různé směsi koření, jejichž hlavní složkou je laciná sůl, a tak dále. Je tu spousta instantních holandských omáček, bernských omáček v pytlíku a vývarů. Ale sehnat kvalitní suroviny je tady mnohem snazší než koupit laciný šunt. A to je jedním z hlavních důvodů, proč je tady jídlo tak drahé.

2 komentáře:

 1. No comment

  Cenová úroveň v zemích EU v roce 2008
  údaje jsou v procentech z evropského průměru

  Dánsko 141
  Irsko 127
  Finsko 125
  Lucembursko 116
  Švédsko 114
  Belgie 111
  Francie 111
  Itálie 105
  Rakousko 105
  Německo 104
  Nizozemí 103
  PRŮMĚR EU 100
  Velká Británie 99
  Španělsko 96
  Řecko 94
  Kypr 90
  Portugalsko 87
  Slovinsko 83
  Malta 78
  Estonsko 77
  Lotyšsko 75
  Česko 72
  Maďarsko 70
  Slovensko 70
  Polsko 69
  Litva 67
  Rumunsko 62
  Bulharsko 51

  OdpovědětVymazat
 2. Tak to jsme provařili. Tady je dráž než ve Finsku??? To je drsný.

  OdpovědětVymazat